10x6 Box Trailer - Tandem Axle
Our widest model Box Trailer with a generous 10x6 bed - extra foot of width to fit more in your load.
Quick Specs
Box Size
10 x 6
Side Height
300mm
Cage Height
800mm
Price (from)
$5700
FROM ONLY $5700 INC GST!
CALL NOW TO PLACE YOUR ORDER.
* ON ROAD COSTS ADDITIONAL, CONTACT US FOR DETAILS.
10×6 TANDEM AXLE BOX TRAILER FEATURES
General
| Build Quality | Heavy duty |
| Galvanised | Yes (hot dipped) |
| Rails | Heavy duty tie down, all sides |
| Wheels | 14″ white 5 stud (2T) / 15″ white 6 stud (3.5T) |
| Tyres | New steel belted tubeless radial |
| Floor | 2.5mm checker plate |
| Axles | 40mm solid square |
| Suspension | 6 leaf springs, rocker/roller |
| Brakes | Mechanical disc (2T) / 12″ electric drum (3.5T) |
| Chassis | 50x50mm (2T) / 100x50mm (3.5T) box |
Optional Extras
| ARK XO 500 Heavy Duty Jockey Wheel | $380 inc GST |
| ARK XO 750 Off Road Heavy Duty Jockey Wheel | $450 inc GST |
| DO35 Cruise master Hitch | $520 inc GST |
| Ramp Gate | $600 inc GST |
| Ladder Rack | $450 inc GST |
Availability (call to confirm)
| Newcastle | 1300 422 922 |
| Perth | 0491 133 191 |
| Sunshine Coast | 07 5453 7960 |
| Brisbane | 07 2106 0600 |
| Delivery | Yes, Australia-wide |
| Phone Order | Yes (see above) |
Size
| Cage Height | 800 mm (front + rear swing gates) |
| Box Size | 10 x 6 (3.05m x 1.83m) |
| Box Height | 300 mm |
| Tare Weight | 620 / 680 kg |
| GVM Capacity | 2,000 / 3,500 kg |
| Drawbar | 1700mm, 100x50x4mm(2T) 100x50x5mm(3.5T) box construction |
Electrics
| LED Lights | Yes (Australian Roads Compliant) |
| Plug Type | 7 Pin Flat |
Inclusions
| Compliance Plate | Yes (included) |
| VIN | Yes (included) |
| Spare Wheel | Yes (included) |
| Jockey Wheel | Yes (included) – swing up model |
| Safety | Hammer lock attached safety chains |
| Warranty | 12 months |
Price
| 2.0T GVM | $5700 inc GST |
| 3.5T GVM | $6600 inc GST |
| Optional Ramp | $600 |
Payment Plans Available!
Purchase on easy payment plans with fast approval through Trailer Pay. Payments from only $50/week, with just a $200 deposit required!
Terms & Conditions apply. Contact Trailer Pay on 1300 998 250 or visit www.trailerpay.com.au to find out more.




