10x6 Flat Top Trailer
Ideal for tradies, farmers, removalists, excavators and waste disposal - optional 2T or 3.5T GVM
Quick Specs
Box Size
10 x 6
GVM
2T / 3.5T
Cage
No
Price From
$6500
ONLY $6500 / $7900 INC GST!
CALL NOW TO PLACE YOUR ORDER.
* ON ROAD COSTS ADDITIONAL, CONTACT US FOR DETAILS.
10×6 FLAT TOP TRAILER FEATURES
General
| Quality | Heavy duty |
| Galvanised | Yes (hot dipped) |
| Rails | Heavy duty tie down, all sides removable |
| Wheels | 14″ white 5-stud (2T) / 15″ white 6-stud (3.5T) |
| Tyres | New steel belted tubeless radial |
| Floor | 2.5mm checker plate |
| Axle | 50mm solid square |
| Suspension | 7 leaf springs rocker / roller |
| Brakes | Mechanical disc (2T) / Electric drum (3.5T) |
| Chassis | 100x50mm HD box construction |
| Flat Bed | Easily converts to flat bed |
| Gates | Side & rear drop gates (front fixed headboard), all removable, split sides for easy use |
Optional Extras
| ARK XO 750 Off Road Heavy Duty Jockey Wheel | $450 inc GST |
| DO35 Cruise Master Hitch | $520 inc GST |
| Solar Panel Fitted $220 inc GST(Build to order) | $220 inc GST |
| Anderson Plug and Circuit Breaker(Build to order) | $85 inc GST |
Availability (call to confirm)
| Newcastle | 1300 422 922 |
| Perth | 0491 133 191 |
| Sunshine Coast | 07 5453 7960 |
| Brisbane | 07 2106 0600 |
| Delivery | Yes, Australia-wide |
| Phone Order | Yes (see above) |
Size
| Box Size | 10 x 6 (3.05m x 1.80m) |
| Box Height | 400 mm |
| Tare Weight | 700 / 840 kg |
| GVM Capacity | 2,000 / 3,500 kg |
| Drawbar | 1700mm, 100x50x4mm box construction |
Electrics
| LED Lights | Yes (Australian Roads Compliant) |
| Plug Type (AR Compliant) | 7 Pin Flat |
Inclusions
| Compliance Plate | Yes (included) |
| VIN | Yes (included) |
| Spare Wheel | Yes (included) |
| Jockey Wheel | Yes (included) – swing up model |
| Safety | Hammer lock attached safety chains |
| Warranty | 12 months |
Price
| 2T GVM | $6500 inc GST |
| 3.5T GVM | $7900 inc GST |
Payment Plans Available!
Purchase on easy payment plans with fast approval through Trailer Pay. Payments from only $56/week, with just a $200 deposit required!
Terms & Conditions apply. Contact Trailer Pay on 1300 998 250 or visit www.trailerpay.com.au to find out more.




