Ute Canopy - Dog Box
Suits Ford Ranger, Nissan Navara, Holden Colorado, Toyota Hilux, Mitsubishi Triton & more.
Quick Specs
Single Cab
2400 x 1800
Dual Cab
1800 x 1800
Dog Box
Yes
Price From
$3900

FROM ONLY $3900 INC GST!
CALL NOW TO PLACE YOUR ORDER.
DOG BOX UTE CANOPY FEATURES
General
| Material | 2.5mm Aluminium checkerplate / white powder coat |
| Welds | Fully seam welded = unbeatable quality |
| Frame | Heavy duty, reinforced top and bottom w/ full floor |
| Doors | Dust and water sealed, quality gas struts |
| Hinges | Full stainless steel piano type |
| Locks | Swing handle w/ rod shoots to door ends, all matching keys |
Availability (call to confirm)
| Newcastle | 1300 422 922 |
| Perth | 0491 133 191 |
| Sunshine Coast | 07 5453 7960 |
| Brisbane | 07 2106 0600 |
| Delivery | Yes, Australia-wide |
| Phone Order | Yes (see above) |
Size
| Dual Cab | 1800 x 1800 x 860 mm |
| Single Cab | 2400 x 1800 x 860 mm |
| Dog Box | 900 D x 720 W x 850 H |
Inclusions
| Warranty | 12 months |
Price
| Dual Cab | $3900 inc GST |
| Single Cab | $4500 inc GST |
Payment Plans Available!
Purchase on easy payment plans with fast approval through Trailer Pay. Payments from only $49/week, with just a $200 deposit required!
Terms & Conditions apply. Contact Trailer Pay on 1300 998 250 or visit www.trailerpay.com.au to find out more.